Iz Šumskog Okruženja u Mediteranske Prostore: Kako Priroda Oblikuje Moj Rad
U stalnoj sam potrazi za inspiracijom, a posebno me privlače mirni interijeri koji se povezuju s prirodom. Trenutno radim na nekoliko projekata, od kojih je jedan dobro poznat – naša kuća u blizini šume pored Zagreba. Osim toga, imam i jedan vrlo zanimljiv mediteranski projekt koji me iznimno inspirira jer je toliko blizu prirodi.
Ovaj inspirativni članak o Potter’s Houseu prvi put sam vidjela u Openhouse magazinu, gdje su opisani prekrasni detalji i razmišljanja koja su me potaknula da podijelim ovu priču.
Nekada dom i studio keramičarke Marije Antonije Carrio, Potter’s House nalazi se na sjeveroistoku Mallorce, u malom gradu Son Servera.
Ovaj predivan eksterijer i interijer je prava inspiracija. To je prostor, s nizom mirnih unutarnjih i vanjskih zona, bogat atmosferom i stalno se mijenja zbog igre svjetla i sjene. U svojoj novoj fazi života, Potter’s House postat će središte za umjetnike. Kuća će okupljati umjetnike i stvaratelje koji će imati priliku istraživati svoju umjetnost u alternativnom okruženju. Cilj je potaknuti dijalog i duh eksperimentiranja, što će obogatiti kreativno razmišljanje i pristup stvaranju vrtova u studiju.
Embracing Light and Renewal at Potter’s House
U vremenu kada sve više tražimo utjehu i povezanost, koncept vrta postaje sve relevantniji. Vrt predstavlja prostor gdje se osobna iskustva isprepliću s prirodnim svijetom, brišući granice između osame i zajedničkog postojanja. Vrt nudi utočište gdje se fizičko tijelo, često naglašeno zbog svojih ranjivosti, može cijeniti zbog svoje sposobnosti da se poveže sa svijetom putem osjetilnih iskustava. Ova međusobna igra stvara osjećaj slobode unutar sigurnog i njegovateljskog okruženja.
Luciano Giubbilei: Majstor vrtlar na Mallorci
Luciano Giubbilei, majstor vrtlar poznat po svojim promišljenim krajobrazima, pronašao je inspiraciju upravo u ovoj ideji tijekom proljetno-ljetnog lockdowna u Potter’s Houseu na Mallorci, u Balearima. Prisjećajući se svog vremena tamo, Giubbilei je podijelio: “Prilagođavam se prostoru i upravo sam proveo 5 mjeseci povezujući se s tim mjestom.” Za njega, ovaj period nije bio samo boravak, bio je to uranjajući put povezivanja i obnove.
Potter’s House, mjesto već bogato poviješću i kreativnošću, postalo je platno za Giubbileijev rad. Prijašnja vlasnica, Maria Antonia Carrio, poznata keramičarka čiji se umjetnički utjecaj može vidjeti od keramike do Miro-inspiriranog murala u zgradi Moneo u Palmi, ostavila je svoj trag na ovoj kući. Dok su građevinski radovi, poput obnovljanja zidova i zamjene umivaonika, već bili završeni, vrt je ostao živi, evoluirajući prostor koji je zahtijevao pažnju.
Giubbileijev pristup vrtu bio je i fizički i meditativan. Uvođenjem novih biljaka uz one koje je zasadila Carrio, omogućio je nesmetan prijelaz između starog i novog, poštujući naslijeđe prijašnje vlasnice, dok je istovremeno unosio svoju viziju u krajobraz. Ova promišljena kultivacija vrta ne samo da je revitalizirala prostor, već je i utjelovila dijalog između prošlosti i sadašnjosti, tradicije i inovacije.
Kako svijet polako izlazi iz razdoblja izolacije, lekcije iz Potter’s Housea duboko odjekuju. Podsjećaju nas na važnost ukorjenjivanja u prirodi, stvaranja okruženja u kojima možemo doživjeti obnovu i održavanja naših duhova usmjerenih prema svjetlu.
Dio teksta preuzet je iz Openhouse magazina.
Keeping Toward the Light At Potter’s House
Written by Forde Visser
Photographed by Salva López
Read the Comments +